Üsküdar-Çekmeköy-Sancaktepe metro hattının ikinci etabı açıldı

İstanbul’da ulaşım sorununa çözüm getiren metro hatlarına bir yenisi daha eklendi. Doğuş Grubu’nun yaptığı, Üsküdar – Çekmeköy hattı tüm etapları ile hizmete girdi. Bu hat ile günde 700 bin yolcunun taşınması hedefleniyor.

İstanbul’da, Türkiye’nin ilk sürücüsüz metro hattında, mesafe uzadı. Hizmete giren Ümraniye – Çekmeköy metro hattının açılışını Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan yaptı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, metronun açılış kurdelesini Doğuş Holding Yönetim Kurulu Başkanı Ferit Şahenk ile birlikte kesti, uzayan hattın ilk seferine katıldı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan konuyla ilgili
yaptığı açıklamada şu ifadeleri kullandı:

“Üsküdar’dan metroya binen kardeşim 27 dakikada Çekmeköy’e ulaşacak. Günlük yolcu kapasitesi 700 bini buluyor. Bu metro hattının devreyi girmesiyle trafik yoğunluğunda büyük bir azalma hesaplanıyor. Belediyemize, Doğuş Grubu’nun mimarlarına ve mühendislerine teşekkür ediyorum. Bu yılın sonuna kadar, metroya dönüştürdüğümüz 63 kilometre uzunluğundaki eski Gebze-Halkalı banliyö hattını da inşallah hizmete açıyoruz. Halen inşası süren diğer projelerle birlikte raylı sistem uzunluğumuzu 2019 yılında 355 kilometreye, yeni projelerle de nihai olarak bin kilometrenin üzerine çıkartma kararındayız.”

BİR BAKIŞTA YENİ METRO HATTI

Metro hattının birinci etabı olan Üsküdar-Ümraniye hattı geçen yıl açılmıştı. Yeni hatla birlikte Çekmeköy’den Üsküdar’a 20 kilometlik mesafede durak sayısı 16’ya çıktı.

Bölgedeki nüfus yoğunluğu dikkate alındığında, yeni hat işe ve okula gitmek isteyenler için önemli bir alternatif olacak. Çekmeköy – Üsküdar metro hattı, Üsküdar’da Marmaray’la entegre olacak. Bu sayede Anadolu yakasından Avrupa yakasına birçok noktaya metroyla gidilebilecek.